Demetevler Diş Hekimi Estetik Diş Hekimliği
Ankara Acil Diş Hekimi Dental İmplant
Ankara Nöbetçi Diş Hekimi Diş Beyazlatma
Yenimahalle Diş Hekimi Laminate Porselenler
Demetevler Diş Hekimi Panoramik Röntgen
Ankara Acil Diş Hekimi Dental Tomografi
Ankara Nöbetçi Diş Hekimi Ortodontik Tedavisi
Yenimahalle Diş Hekimi Restoratif Diş Hekimliği
Demetevler Diş Hekimi Kök ve Kanal Tedavisi
Ankara Acil Diş Hekimi Protezler
Ankara Nöbetçi Diş Hekimi Porselen Kronlar
Yenimahalle Diş Hekimi Zirkon Kronlar
Demetevler Diş Hekimi Çocuk Diş Hekimliği
Ankara Nöbetçi Diş Hekimi Koruyucu Diş Hekimliği
Ankara Acil Diş Hekimi Ağız ve Diş Sağlığı
 
Porselen Kronlar

Porselen Kron Nedir?

Porselen kron ağızda az sayıda diş eksikliği olduğunda uygulanan ve komşu destek dişlerin küçültülmesiyle köprü şeklinde ya da tek veya birkaç diş de aşırı çürük veya renkleşmelerde dişleri küçültüp labaratuvarda hazırlanarak dişlere yapıştırılan sabit protezlerdir. Bunlar dişlerin ağızda görünür kısımlarına yapılan ve hastanın kendisi tarafından çıkarılamayan protezlerdir. Bu tip protezler takılıp çıkartılan protezlere göre daha kullanışlı olsalar da, bunların uygulanması için bazı koşulların varlığı gerekmektedir.

Porselen kronun fonksiyonları nelerdir?

Porselen kron hasarlı hale gelen dişin tamamen kaplanması için kullanılır. Hasarlı olan dişi kuvvetlendirmesi yanında, görüntüyü, şekli ya da hizasını düzeltmek içinde kullanılabilirler. Bunun yanında fonksiyon sağlaması için, dişe benzeyen şekil ve yapı sağlayacak biçimde implant üstüne yerleştirilebilir. Porselen kronlar dişlerin renginde üretilebilir. Seramik kronlarda alt yapı olarak dişe ve diş etine uyumlu olan, dayanıklılığı bulunan ve sağlam kalabilen özel metaller kullanılmaktadır. Üst yapıda yine estetiğin sağlanması için dental seramik kullanılmaktadır. Standart metal alaşımlı olan sabit protezler, ağızda bulunan tüm dişlere uygulanabilmektedir.

Porselen kron nasıl yapılır?

İlk çalışmada çekilen dişe komşu olan dişlerin hazırlanması yapılır. Dişlerde varsa çürükler temizlenir, bunlar konik hale getirilerek, ölçüleri alınır. Laboratuvarda döküm, modelaj ve fırınlama aşamalarının ardından son provalar yapılır. Uygun olduğu belirlendikten sonra, cila yapılmak üzere fırına yerleştirilir. Hastanın ve diş doktorunun görünüş ve konum olarak memnun kaldığı kron sabit bir şekilde yapıştırılır.

Porselen kronların bakımı nasıl olur?

Porselen kronların temizliğine dikkat edilmesi uzun ömürlü olmaları açısından çok önemlidir. Özellikle protezlere destek olan dişlerin kenarlarının, diş etinin diş fırçalama sırasında iyi temizlenmesi gerekir. Dişler her gün iki defa fırçalanmalı ve bir defada diş ipi kullanılarak temizlenmelidir. Alınacak bu tedbirler bakteri oluşumuna neden olan plakların temizlenmesini sağlayacaktır. Burada önemli olan dişlerin ve diş etinin arasındaki plakların temizliğinin yapılmasıdır. Porselen kronların kırılmasını ve zarar görmesini engellemek için, beslenmede sert maddelerden kaçınılmalı ve çiğnenmemelidir. Diş doktorunu rutin olarak ziyaret ederek, sürekli olarak kontrol altında olmaya dikkat etmelidir.

Porselen kronlar ne kadar süre kullanılabilir?

Porselen kronlar yaşam boyunca kullanılabilir. Fakat bazen gevşemeler olacağından, kronların düşmesi söz konusu olabilir. Porselen kronun daha uzun ömürlü size hizmet etmesi için yapılması gereken en önemli şey, ağız sağlığının en iyi şekilde korunmasıdır. Dişlerin her gün iki defa florlu diş macunuyla fırçalanması, diş ipi kullanılması sayesinde dişlerin ve diş etinin sağlığını korumak mümkündür. Bu arada 6 aylık rutin diş doktoru ziyaretleri ihmal edilmemelidir. Olabilecek hasarları önleyebilmek için, sert şeyler çiğnenememelidir.

Sitemizde bulunan bilgiler genel bilgi amaçlıdır.

2018 All Rights Reserved - Designed by Maya Dent Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinik Ltd. Şti